Profesor cercetat pentru pornografie infantilă

Rate this post

pornografie infantila
Un profesor din cadrul unui liceu botoşenean este cercetat de DIICOT pentru săvârşirea infracţiunilor de ”pornografie infantilă” și ”act sexual cu un minor”.
În perioada 2014-2016, suspectul, abuzând de autoritatea şi influenţa pe care o avea asupra elevilor care se aflau în educarea sa la unitatea de învăţământ în care lucra, în repetate rânduri, a întreţinut acte sexuale cu mai mulți tineri, inclusiv minori, de sex masculin, elevi ai instituţiei şcolare.
Totodată, în cauză există suspiciunea rezonabilă că suspectul a produs, deţinut şi stocat materiale pornografice cu minori (foto/video) prin intermediul sisteme informatice sau mediilor de stocare a datelor informatice.
Pe 19 mai 2016, DIICOT Botoşani, în colaborare cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Botoşani au efectuat trei percheziţii în municipiul Botoşani, la domicillile suspectului, precum şi la sediul unei unităţi de alimentaţie publică.
Suportul de specialitate al acţiunii a fost asigurat de către Direcţia Operaţiuni Speciale. Acţiunea a fost realizată cu sprijinul S.A.S. Botoşani.

Bucur Borcan

error: Content is protected !!
%d blogeri au apreciat: